poniedziałek, 31 marca 2014

ALBERT EINSTEIN

FIZYK - ŻARTOWNIŚ, KTÓRY RZUCIŁ WSZECHŚWIAT I LUDZKOŚĆ W CHAOS WZGLĘDNOŚCI 


ur. w Ulm w 1879 r. - zm. w Princeton w 1955 r.




 W 1905 r. Albert Einstein, dwudziestosześcioletni nieznany urzędnik Urzędu Patentowego w Berlinie, sformułował teorię szczególnej względności, która w następnych latach zrewolucjonizowała świat nauki, a co więcej, ogólnie pojmowanie Wszechświata. 
    
 Naukowiec urodził się 1874 r. w Ulm, w rodzinie żydowskiej, która w 1879 roku przeniosła się do Monachium, gdzie ojciec i brat otworzyli zakład, w którym produkowano urządzenia elektryczne. Gdy rodzice przenieśli się do Mediolanu, a później do Pawii, Einstein pozostał w Niemczech. Ta rozłąka nie trwała długo: młody chłopak porzucił szkołę, dołączył do rodziców i podjął decyzję o rozpoczęciu studiów na Politechnice w Zurychu. Niestety nie zdał egzaminów wstępnych i rozpoczął naukę w liceum w Aarau. Szwajcaria stała się dla niego drugą ojczyzną.

W 1896 r. wstąpił na Politechnikę w Zurychu, którą ukończył w 1900 r. 

Dzięki szwajcarskiemu obywatelstwu, przyznanemu mu w 1901 r., młody badacz znalazł pracę w Urzędzie Patentowym w Berlinie. Mimo braku wsparcia dla ambicji naukowych świeżo upieczonego magistra, Einstein, w wolnych chwilach, zajmował się swoimi badaniami. Nagrodą za jego upór było opublikowanie w 
1905 r. jego pięciu artykułów naukowych. Wprawdzie nie przyniosły one wielkiego uznania, ale otworzyły mu drzwi do kariery naukowej: w 1909 r. Einstein został wykładowcą fizyki na Politechnice w Zurychu.

Na zasłużoną sławę musiał jednak czekać aż do 1919 r., w którym to, jego ogólna teoria względności z 1916 r. (dopełniającą jego poprzednią koncepcję) została udowodniona dzięki pewnemu zjawisku astronomicznemu.

Einstein odbył wiele podróży i konferencji:
  •  Stany Zjednoczone    1921 r.
  • Japonia                       1922 r.
  • Palestyna                    1923 r.
W czasie, gdy przebywał na wyspach japońskich, przyznano mu nagrodę Nobla

Od 1933 r., tzn. od chwili dojścia Hitlera do władzy i rozpętania antyżydowskiej kampanii, stosunek Einsteina do ojczystego kraju bardzo się zmienił (Einstein nigdy nie popierał niemieckiego totalitaryzmu).








Naukowiec przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, do Princeton, gdzie objął stanowisko profesora w Institute of Advanced Study.








W ostatnich latach życia (zmarł w 1955 roku) zaangażował się w działania na rzecz pokoju i zakazu stosowania broni jądrowej.  


LENIWY UCZEŃ?  


Przez długi czas krążyły pogłoski o tym, że młody Einstein nie zdał egzaminu z przedmiotu, który w przyszłości rozsławił jego nazwisko: z fizyki. Albert miał wrodzone zdolności do przedmiotów ścisłych, fakt, że nie zdał egzaminów na Politechnikę w Zurychu, można wytłumaczyć słabą znajomością języków obcych oraz młodym wiekiem (miał zaledwie 16 lat). W okresie studiów określano go jako ''próżniaka, wymigującego się przed matematyką''. Nie oznaczało to braku talentu, lecz chęć do zajmowania się własnymi poszukiwaniami, a nie wykładami, która uważał za nudne. Wykazywał już przejawy geniuszu, a na wyniki, nie trzeba było długo czekać.







http://bigralu.ovh.org/einstein.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/49/02_Indian_Institute_of_Advanced_Study.JPG/800px-02_Indian_Institute_of_Advanced_Study.JPG
''Wielka Księga Sławnych Ludzi''  Wyd. Elżbieta Jarmołkiewicz




















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz