środa, 26 marca 2014

ARCHIMEDES

POMYSŁOWY MATEMATYK, KTÓRY ZA POMĄCĄ DŹWIGNI "PORUSZYŁ" ZIEMIĘ 



ur. w Syrakuzach w 287 p.n.e. - zm. w 212 p.n.e.


Życie matematyka jakie znamy jest splotem faktów i legendy. Nawet data jego narodzin owiana jest tajemnicą. Za rok jego jego narodzin przyjęto 287 p.n.e., opierając się na danych dotyczących jego śmierci, która nastąpiła w 212 p.n.e. Archimedes miał wtedy 75 lat, gdy zabił go rzymski żołnierz. W jednym ze swoich dzieł pt. "Arenaria", poświęconej skomplikowanej metodzie obliczeń dotyczących ciał niebieskich, zdradza, że jest synem astronoma Fidiasza. 


Naukowiec w młodości odbył wiele podróży. Na pewno był w Egipcie - w Aleksandrii, gdzie król Ptolemeusz gościł wielu najsłynniejszych przedstawicieli świata nauki i sztuki. Znalazł tam środowisko otwarte na jego dociekania matematyczne, a po powrocie do kraju utrzymywał stałe kontakty z aleksandryjskimi naukowcami. 

Po powrocie do rodzinnego miasta, Archimedes wyróżnił się talentem, dzięki któremu - z wyjątkowym zmysłem praktycznym - rozwiązywał liczne problemy. Pierwszy z nich dotyczył ogromnego statku o nazwie Syrakuzy. Życie Archimedesa płynęło spokojnie między opracowywaniem teorii z dziedziny geometrii (o Kuli i o walcu, O Spiralach, O równowadze płaszczyzn), a projektowaniem fantastycznych urządzeń (planetarium oraz śruba bez końca) aż do chwili, 
gdy po śmierci króla Hierona II władcą został Hieronim, który zerwał dziesięcioletnie przymierze z Rzymem. 

W 213 r. p.n.e. rzymskie wojsko, dowodzone przez Marka Klaudiusza Marcellusa, otoczyło miasto żelaznym pierścieniem.  Archimedes, który służył miastu w czasie pokoju, dostosował swoje genialne umiejętności do potrzeb wojennych. W następnym roku Rzymianie rozbili obronę i wdarli się do miasta. Bezsilny Archimedes nie ugiął się wobec zagrożenia i pochylony nad swoimi obliczeniami kontynuował pracę, którą przerwał śmiertelny cios zadany sztyletem. Wynalazcę zabił rzymski żołnierz, mimo wyraźnego zakazu dowódcy oddziałów. 





 NAUKA NA WOJNIE



Machiny wojenne wynalezione przez Archimedesa w krótkim czasie stały się zmorą rzymskich żołnierzy:
  • katapulty, dzięki którym można było razić na dużą odległość,
  • obrotowe dźwigi, dzięki którym można było precyzyjnie celować,
  • olbrzymie belki z hakami, służące do zahaczenia dziobu statku i zatopienia go 
Wybujała fantazja kolejnych kronikarzy przypisała Archimedesowi wynalezienie coraz bardziej wymyślnych urządzeń. Uznano go nawet za sprawcę podpalenia rzymskich statków za pomocą zwierciadeł kulistych: systemu powierzchni odbijających, zdolnych do podpalenia przedmiotów na odległość. W rzeczywistości nie ma możliwości przesłania za pomocą wklęsłych soczewek takiej ilości ciepła, która mogłaby spalić całe statki. 

GENIUSZ W KĄPIELI 



Natchnienie może przyjść w najmniej spodziewanych chwilach i miejscach. W przypadku Archimedesa takim miejscem była wanna. Wygodnie zanurzony w kąpieli nie tylko znalazł sposób na zdemaskowanie złotnika, który oszukał króla, ale zrozumiał również przyczynę, unoszenia się ciał na wodzie. To odkrycie, znane dziś jako prawo Archimedesa, mówi, że na ciało zanurzone w substancji płynnej, działa siła skierowana ku górze równa ciężarowi wypartej cieczy. To tak, jakby przedmiot leżał na jednej szalce wagi, a wyparta ciecz na drugiej. 







http://www.logonia.org/archiwalia/images/Kircher_a.jpg
https://www.google.pl/search?q=archimedes+lustra&rlz=1C1UXZO_enPL504PL504&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=YCUzU9nnGoq57Abk0YDgCA&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1526&bih=815#q=archimedes&tbm=isch&facrc=_&imgdii=_&imgrc=3Bar4liDGa432M%253A%3BPYynnNtY7GasLM%3Bhttp%253A%252F%252Fupload.wikimedia.org%252Fwikipedia%252Fcommons%252F2%252F24%252FArchimedes1.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fsk.wikipedia.org%252Fwiki%252FArchimedes_zo_Syrak%2525C3%2525BAz%3B2800%3B3440
http://www.google.pl/imgres?imgurl=&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.oeiizk.edu.pl%2Fhistoria%2Fbogdanowicz%2Farchimedes.html&h=0&w=0&tbnid=ReUif4SSvPde_M&zoom=1&tbnh=171&tbnw=294&docid=6J2ibsjFf-_82M&tbm=isch&ei=xiozU8_aBKio0AXul4GQAQ&ved=0CAsQsCUoAwhttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/47/Archimedes_bath.jpg
Wielka Księga Sławnych Ludzi Wyd. Ęlżbieta Jarmołkiewicz 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz